Instagram Hikayelerin Sırasını Nasıl Seçiyor?

Instagram Hikayeleri, insanların günlerinin bir bölümünü takipçileriyle yüklemelerine ve paylaşmalarına izin verdiği için uygulamanın en popüler özelliklerinden biri haline geldi.

Instagram, 'Hikayeler'in süresini uzatıyor! - ShiftDelete.Net

 Bu özelliği kullanıyorsanız, muhtemelen Hikayelerinizi kimlerin izlediğini ve diğer kullanıcıların Hikayelerinin neden oldukları sırayla yayınlandığını merak ediyorsunuzdur. İster inanın ister inanmayın, Instagram düşündüğünüzden daha akıllı ve ne yapması gerektiğini bilen bir uygulama.

Akıllı Bir Algoritma

Instagram , uygulamanın hangi profillerin size diğerlerinden daha çekici gelebileceğini belirlemesine yardımcı olmak için makine öğrenimine dayalı bir algoritma kullanır . Bu algoritmayı da sizi düşünerek kullanır.

Algoritma, 'en yakın' olduğunuz profilleri - fotoğraflarını sık sık beğendiğiniz ve yorum yaptığınız arkadaşlarınız ve aileniz ya da doğrudan mesaj yoluylakonuştuğunuz profilleri izler. Yani merak ettiğiniz veya zaman geçirdiğiniz hesapları öne çıkarır. Bu, Hikayeler için de geçerlidir. En çok etkileşimde bulunduğunuz veya Hikayelerini her zaman görmek istediğiniz kişiler, ekranınızın üst kısmında ilk sırada görünür.

Blog Aracı Insight: 2020 Yılı Instagram Kullanıcı İstatistikleri - Blog Aracı

                         

Bu, Hikayeler için de geçerlidir. En çok etkileşimde bulunduğunuz veya Hikayelerini her zaman görmek istediğiniz kişiler, ekranınızın üst kısmında ilk sırada görünür.

 

Hikayeler için Algoritma Aynı mı?

Benzerliklerine rağmen, Instagram'ın Hikayeler algoritması, özet akışınızın algoritmasından farklıdır.

Temel fark, Instagram'ın Hikayeler ile "sinyal" aramasıdır. Bu sinyaller davranış kalıplarınız olup merak  ettiğiniz zaman geçirdiğiniz veya aratarak girdiğiniz yerlerdir. Sinyalleri tanımladıktan sonra, algoritma bu uygulamayı kullanma şeklinize uyum sağlar.

Bu sinyallerin ne olabileceğini merak ediyorsanız, artık merak etmeyin: Kontrol etmeniz için tam burada özetimiz var.

 

İlgi Alanları

Örneğin, aynı profili her gün manuel olarak ararsanız, bu, onunla ilgilendiğiniz anlamına gelir. Arkadaşınız, partneriniz, aşkınız, ünlünüz veya sevdiğiniz bir marka olabilir. Bir süre takip ederseniz, Instagram bunu önemli bilecek ve Hikayelerine öncelik vermeye çalışacaktır.

Instagram, ilgi alanlarına yönelik arama özelliklerini geliştiriyor

                  

Etkileşimler

Belirli bir kişiyle sık sık beğeni, yorum ve doğrudan mesaj alışverişi yapıyorsanız, Instagram bu profili Hikayelerin 'gagalama sıralamasında' daha yükseğe çıkaracaktır. Mantık basittir - sürekli etkileşimde olduğunuz bir kişi tarafından yayınlanan bir Hikayeyi izleme olasılığınız daha yüksektir.

Instagram'da en çok kiminle etkileşim kuruyorsunuz? Haberler

   Deneyim

Uygulamayı açtığınızda her zaman aynı profilin Hikayelerine dokunursunuz. Bir süre sonra, Hikayelerinizde her zaman ilk sırada olduğunu fark edeceksiniz. Çünkü onun ilk sırada olmasını aslında siz istiyorsunuz ve instagram da bunu sizini için yapıyor.

Profilin Hikayeyi ne zaman yüklediği önemli değil - siz onu izleyene kadar, akışınızda ilk olacak. Bunun nedeni, Instagram'ın geçmiş deneyimlere dayanması ve kimin yeni Hikayelerini görmek için sabırsızlanacağınızı varsaymaya çalışmasıdır.

Instagram, Hikayelerinizi Kimlerin İzlendiğini Nasıl Sıralıyor?

Gün geçtikçe, giderek daha fazla insanın Hikayenize baktığını göreceksiniz. Kimisi yükselecek, kimisi aşağı inecek. Hikayelerinizi izleyen yüzlerce kişi olmasına rağmen, genellikle aynı kişileri izleyici listenizin başında göreceksiniz.

Bu neden oluyor?

Sır Perdesini Aralıyoruz: Instagram'da Story Görüntüleyenler Neye Göre Sıralanıyor?

            

Çünkü Her şey Instagram'ın algoritmasıyla ilgili.

Görüntüleyici listesi, Hikayeler özet akışına benzer şekilde çalışır. Bazı profillerle diğerlerinden daha fazla etkileşime girerseniz, bunlar listenin en üstünde olacaklardır. Aynı şey ortak ilgi alanları ve deneyimler için de geçerlidir. İzleyici listesinin başında bir profil görürseniz, bu onunla ilgilendiğiniz ve en azından algoritmanın söyleyebileceği kadarıyla sık sık etkileşime girdiğiniz anlamına gelir. İnternette her zaman aynı kişiyi görüntüleyen listenizin başında görmenin sizi "takip ettikleri" anlamına geldiğine dair bazı konuşmalar vardı, ancak Instagram'ın mühendisleri bunu reddetti.

Birçok araştırmacı, hikayenizi elli kişi görüntülediğinde algoritmanın gerçekten değiştiğini belirtti. Bu, kaç tane izleyiciniz olduğuna ve onların listenizde nasıl göründüğüne bağlı olarak sapıklık teorisini çürütebilir. Temel olarak, ilk elli izleyiciniz kronolojik olarak listelenir. Ancak, izleyici sayısı ellinin üzerine çıktığında, algoritma size en çok ilgilendiğiniz izleyicileri gösterir.